Instagram’da Takipçi Sayısı Artırma Rehberi

Instagram’da Takipçi Sayısı Artırma Rehberi

/

Bir dijitalleşme sürecinde bulunduğumuz 21. yüzyılda, sosyal ağlarda görünürlülüğü artırmak; iyi bir kariyerin yanı sıra ilişkiler açısından da bir ölçüt halini aldı. Bu durum olumlu örneklerle birlikte olumsuz örneklere, sağlıksız süreçlere de neden olabiliyor.

Sosyal medya platformlarında belli bir düzeyde bilinirliğe ulaşmak, takipçi sayınızı artırmak için belli metotlar uygulayabilirsiniz. Ancak yöntemler çoğunlukla platformdan platforma farklılık gösteriyor.

Instagram'da takipçi sayınızı artırmak, paylaşımlarınızın daha fazla kişiye erişmesini sağlayabilmek için belli yöntemleri izlediğiniz takdirde, kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar alabilirsiniz. 

Sadece 10 adete kadar hashtag kullanın

Öncelikle Instagram'da yaptığınız paylaşımların birbiriyle ilişkisi olması önemli. Sürekli birbirinden bağımsız fotoğraflar yayınlamak, kalıcı takipçiler kazanmanıza engel oluşturabilir.

Instagram'da sayısız hashtag kullanmak bilinenin aksine olumlu değildir. Yoğun bir hashtag kullanımını tercih ettiğiniz takdirde kısa vadede takipçileriniz artsa da, sonradan sizi takip etmeyi bırakacaklardır. Yoğun bir etiket kullanımı; kullanıcılar ve Instagram'ın yapay zekâsı tarafından paylaşımlarınızın "spam" olarak algılanmasına neden olabilir.

Yayınladığınız görselle ilişkili az sayıda hashtag kullanmak, orta ve uzun vadede etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. 

İlişkili ve düzenli paylaşımlar etki sağlar

Instagram hesabınızda örneğin; sanat tarihi üzerine paylaşımlar yapıyorsanız, o halde aynı temayı korumaya devam edin. Yayınladığınız görselin aynı kategoriye ait olması, kalıcı bir takipçi kazanabilmek açısından etkili sonuçlar sağlar.

Düzenli paylaşımlar yapmanız da, takipçi kazanabilmek için önemli faktörler arasında yer alır. Günlük belli bir düzeyde paylaşım yaparak iletilerinizin görüntülenmesini sağlamak, Instagram üzerindeki bilinirliğinizi artırmak için etkili bir metottur.

Trendleri takip edin, değerlendirin

Yalnızca Instagram değil, sosyal ağların tümünde trendleri takip etmeniz oldukça ciddi etkileşimler almanızı sağlayabilir. Sosyal ağ üzerindeki herhangi bir trend, kullanıcılar arasında yeni bir dil, ifade ediş biçimi olarak kullanılır.

Instagram'daki trendleri elbette takip edin. Ancak bu trendlere uyum sağlamak her zaman olumlu sonuçlar vermeyebilir. Buradaki kritik konu, trendlere yönelik sosyal medya üzerindeki kimliğinize göre bir perspektif ortaya koyabilmektir.